top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

W dniu 23.03.2009 odbył się w naszej szkole apel poświęcony problemiowi dostępu do wody pitnej  oraz konieczności jej oszczędzania. Apel przygotowała klasa IV wraz ze swoim wychowawcą. W przygotowaniu apelu wykorzystano materiały dydaktyczne znajdujace się na stronie PAH. FOTO

Treść apelu.
Trudno sobie wyobrazić dzień spędzony bez wody. Każdego dnia zużywamy olbrzymie jej ilości - gotując, myjąc się, piorąc, zmywając.

Zużycie wody w codziennych czynnościach w liczbach:
Spuszczanie wody w toalecie 10 litrów
Prysznic około 40 – 60 litrów
Kąpiel w wannie 120 litrów
Zmywanie 20 litrów
Mycie zębów 10 litrów


Nie szanujemy wody, a przecież to ona sprawiła, że Ziemia stała się miejscem zamieszkałym przez rośliny, zwierzęta i ludzi. Dla większości z nas swobodny dostęp do wody pitnej jest czymś oczywistym, ale musimy pamiętać, że:
 * Mimo, że większość powierzchni kuli ziemskiej to woda, większa jej ilość nie nadaje się do picia, ponieważ jest to woda słona (97,5%), pozostałe 2,5% całych zasobów wodnych to woda słodka z czego 1,5% uwieziona jest w lodowcach. Tylko 1% całych zasobów wodnych to woda zdatna do picia.

Dzień 22 marca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Wody po to, abyśmy zrozumieli konieczność ochrony tego życiodajnego płynu. Musimy zrozumieć, że to, w jaki sposób używamy wody każdego dnia wpływa na jej dostępność w innych miejscach na świecie. Dlaczego? Aby dostarczyć wodę do naszych mieszkań, zakładów pracy i szkół, potrzebne jest dużo energii. Energia ta powstaje dzięki spalaniu węgla, co z kolei powoduje, że do powietrza trafiają ogromne ilości gazu, zwanego dwutlenkiem węgla.

Gaz ten, zbierając się w górnych warstwach atmosfery zatrzymuje promieniowanie słoneczne, wskutek czego temperatura na Ziemi nieustannie rośnie. Na skutek tego tak zwanego globalnego ocieplenia różne miejsca na świecie nawiedzają: a to powodzie, a to długotrwałe susze, a to znowu tornada czy huraganowe wiatry. Wszystko to powoduje, że ludzie cierpią z braku wody pitnej.

Co może zrobić każdy z nas, aby do tego nie dopuścić? Szanujmy wodę, nie zużywajmy jej więcej niż potrzeba.
1. Dokręcaj kurki po każdym użyciu wody,
2. Do płukania zębów używaj wodę z kubka,
3. Myj się pod prysznicem, zamiast w wannie pełnej wody,
4. Nie myj naczyń pod bieżącą wodą,.
5. Zgłoś dorosłym, jeśli zauważysz cieknący kran czy sanitariat, to może być zepsuta uszczelka,
Pamiętaj każda kropla wody na wagę złota!

Każdego roku na świecie umiera prawie 2 miliony dzieci z powodu braku dostępu do czystej wody, my ją jeszcze mamy, wiec szanujmy ją. Szanujmy ja wszyscy Są miejsca na świecie gdzie już teraz ludzie cierpią z braku wody pitnej, gdzie kobiety i dziewczynki przebywają średnio 6 km niosąc 20 litrów wody by zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby swoich rodzin.

Znamy ten problem, dzięki akcji prowadzonej w telewizji polskiej przez Polską Akcję Humanitarną. Organizacja ta pomaga ludności w Sudanie południowym w Afryce budować studnie, aby ograniczyć śmiertelność z pragnienia przynajmniej w tej części naszego globu. My również możemy pomóc: nie marnując wody oraz kupując wodę CISOWIANKA, z której dochód jest przeznaczony na ten wspaniały cel.

Masz wpływ na zasoby wody pitnej poprzez swoje codzienne zachowania. Szanujmy wodę, bo bez naszej troski i świadomego jej konsumowania, może tej czystej i bezpiecznej  dla naszego zdrowia zabraknąć.

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.