top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

Treść apelu
Dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z wami naszymi wiadomościami o małych i pożytecznych zwierzętach, którymi są płazy. Płazy to zwierzęta ziemno-wodne, dlatego najbardziej lubią przebywać na wilgotnych łąkach oraz zbiornikach wody stojącej, można je również spotkać w lesie pod mchem i liśćmi. Ciało płazów pokryte jest cienką skórą oraz śluzem, który chroni je przed wyschnięciem, ale i wchłania wszelkie zanieczyszczenia środowiska. FOTO

Teraz, wiosną płazy budzą się ze snu zimowego i podążają do wszelkich zbiorników wodnych, aby jak co roku wydać na świat kolejne pokolenie. I tu zaczynają się problemy…
1. Młode ropuszki, żabki i inne płazy są tak małe, że trudno je wypatrzeć. Człowiek spacerujący po brzegu jeziora, potrafi przy każdym kroku rozdeptać ich kilkanaście, nie zdając sobie z tego sprawy.
 2. Wiele płazów ginie pod kołami samochodów, w czasie sezonowych wędrówek oraz jest zabijanych przez ludzi.
3. Wiele zbiorników wodnych, stanowiących miejsce rozrodu płazów, wysycha przedwcześnie
4. Płazy są zwierzętami, które są bardzo wrażliwe na zmiany środowiska dlatego jego zanieczyszczenie powoduje natychmiast masowe ich wymieranie.

Aby ograniczyć śmiertelność, tych pięknych i pożytecznych zwierząt, na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku podejmuje się wiele działań ochronnych:
1. Ogranicza się ruch pojazdów kołowych w godzinach od 20.00-7.00 w miejscach szczególnie intensywnych wędrówek płazów. W wielu miejscach parku znajdują się rampy zamykane o godzinie 20.00, dzięki którym płazy mogą bezpiecznie przedostać się do zbiorników wodnych.
2. Tworzy się tzw. korytarze ekologiczne, które ułatwiają wiosenne wędrówki. Korytarze ekologiczne to wyciągnięte co jakiś czas krawężniki, które znajdują się na drodze , którą podążają płazy. Osłabione długim zimowym snem nie są w stanie pokonać takich przeszkód.
3. Chroni się miejsca rozrodu płazów, umieszczając przy nich tablice informacyjne. Na tablicach informacyjnych umieszczonych w naszym parku znajduje się Rzekotka drzewna.

Dlaczego należy chronić te malutkie, nie przez wszystkich lubiane zwierzęta?
1.
Większość płazów wykazuje aktywność nocną i poluje na owady, ślimaki i inne szkodniki upraw które znajdują się "poza zasięgiem" większości ptaków, aktywnych za dnia. Wszystkie krajowe gatunki płazów są mięsożerne. Dorosła ropucha czy żaba śmieszka nie pogardzi nawet myszami lub nornicami. O tym jak bardzo pożyteczne są płazy w naszych przydomowych ogródkach niech świadczy fakt, iż podczas doby ropucha jest w stanie zjeść tyle owadów i ślimaków, ile sama waży.
2. Poza tym któż nie lubi posłuchać wieczornego kumkania żab, kumaków i ropuch? Nie niszczmy wiec bezmyślnie tych zwierząt. Nie musimy ich kochać, żeby je chronić, tym bardziej że i tak wszystkie mocą Ministra Ochrony środowiska zostały objęte ochroną prawną. Teraz najważniejsze jest to, aby bezpiecznie dotarły do zbiorników wodnych i mogły się rozmnożyć. W tej chwili w zbiornikach wodnych znajduje się już ich skrzek, to znaczy zapłodnione jaja, z których wylęgną się kijanki, które po niedługim czasie przekształcą się w młode żabki, kumaki, ropuchy i inne płazy.
 
Fragment wiersza autor wiersza Marii Konopnickiej

1. Nikt mnie o tym nie przekona
I nikomu nie uwierzę,
Że ta żabka, ta zielona,
To jest szpetne, brzydkie zwierzę.
 
5. Ale za to, jak daleko
Wypatrzy tę chmurkę małą,
Którą morze letnią spieką
Na ochłodę nam posłało!
2. Proszę tylko patrzeć z bliska:
Sukieneczka na niej biała,
Tak w porannym słonku błyska,
Jakby w perły szyta cała.
 
6. A jak głośno, skryta w krzaki:
"Dżdżu! Dżdżu!" - woła podczas suszy.
Choć świergocą wszystkie ptaki,
Ona wszystkie je zagłuszy!
3. Wierzchem płaszczyk zieloniutki,
Jak ten listek, jak ta trawa,
I zielone mają butki
Nóżka lewa, nóżka prawa.
 
7. Alboż robi jakie szkody?
Psuje kwiaty? niszczy sady?
Wszak jej starczy trochę wody,
Małe muszki i owady.
4. Główkę takiż kaptur kryje,
Ciemne prążki po kapturze.
Prawda, oczy ma przyduże
I przygrubą nieco szyję.
 

 

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.