top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

Dzień 16 listopada to Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W naszej szkole dzień ten nie przeszedł bez echa. W dniu 20.XI. druga godzina lekcyjna została poświęcona na zgłębianie tego trudnego, ale bardzo ważnego tematu. Uczniowie wspierani przez wychowawców, zastanawiali się nad znaczeniem tego słowa, a swoje przemyślenia zapisywali na plakatach.

Na każdym plakacie pojawiły się słowa, które już wcześniej, bo w 1995 zostały spisane w Deklaracji Zasad Tolerancji. Powstała ona na Konferencji Generalnej UNESCO. W Deklaracji państwa członkowskie zdefiniowały pojęcie tolerancji. Według zapisów tolerancja to:

* Respektowanie cudzych praw i cudzej własności;
* Uznanie i akceptacja różnic indywidualnych;
* Umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych;
* Docenianie rozmaitości kultur;
* Otwarcie na cudze myśli i filozofię;
* Ciekawość i nie odrzucanie nieznanego;
* Uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Zapisane zdania mają ważkie znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy na każdym kroku widzimy jak traktują się nawzajem chociażby kibice drużyn przeciwnych, członkowie różnych partii politycznych, jak spada umiejętność słuchania i dyskutowania, jak wyśmiewa się każdą inność. Każdy mógłby w tym miejscu podać wiele przykładów… Inicjatorem i koordynatorem akcji na terenie szkoły była pani mgr Patrycja Matyszczak, która zapowiada już kolejna akcję, którą będzie Dzień Życzliwości. FOTO

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.