top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

 

Program zaproponowany przez Polską Akcję Humanitarną, prowadzony pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Szkoła brała udział w programie w roku szkolnym 2009/2010 OPIS. W listopadzie 2010 roku otrzymaliśmy tytuł "SZKOŁY GLOBALNEJ".
 
W programie „Szkoła Globalna działa lokalnie” zachęcamy szkoły i ich społeczności lokalne do wspólnego planowania i realizowania inicjatyw lokalnych, które w mądry i odpowiedzialny sposób wspierają mieszkańców Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Jak powiedział Martin Luther King, zanim wyjdziemy rano do pracy już jesteśmy zależni od większości świata. Wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani i to, co dotyczy każdego z nas, pośrednio dotyczy wszystkich ludzi na świecie.
 
Skoro wszyscy jesteśmy ze sobą wzajemnie powiązani, nasze indywidualne i zbiorowe działania mogą mieć zarówno korzystny jak i niekorzystny wpływ na ludzi na innych kontynentach. Nie wyjeżdżając z Polski możemy ich wspierać i wspólnie kształtować świat, w którym nikt nie będzie umierał z głodu, każdy będzie cieszył się prawdziwą wolnością (od ubóstwa, od braku dostępu do edukacji, braku dostępu do wody, braku opieki medycznej, od wykluczenia) i w pełni realizował swój ludzki potencjał.
 
W międzynarodowym programie „Szkoła Globalna działa lokalnie” zachęcamy młodzież szkolną, rodziców, kadrę pedagogiczną, organizacje, instytucje i firmy do podjęcia wspólnych inicjatyw lokalnych, które w mądry i odpowiedzialny sposób wspierają mieszkańców globalnego Południa.
 
W programie zajmujemy się dwoma tematami: 
 
* wpływem zmian klimatycznych na życie ludzi na świecie, szczególnie w krajach Afryki, Azji i Ameryki Południowej
* ruchem Sprawiedliwego Handlu jako jedną z odpowiedzi na globalne relacje handlowe, niekorzystne dla krajów Afryki, Azji i Ameryki Południowej.
 
Dostarczamy szkołom wiedzę z zakresu tych dwóch tematów  i pomagamy przeprowadzać akcje w ich społecznościach lokalnych na rzecz ludzi z krajów globalnego Południa. W ten sposób prowadzimy edukację globalną. W programie uczestW programie uczestniczą gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z Polski i czterech innych krajów europejskich: Austrii, Czech, Malty i Słowacji. Zachęcamy wszystkich do włączania się i wspierania lokalnych działań szkół. Pamiętajmy o tym, co powiedział Martin Luther King - wszyscy od siebie nawzajem zależymy.
 

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.