top
logo

unia europejska flaga

e-urząd

Rodzicu załatwiaj sprawy urzędowe przez Internet!

19 kwietnia klasy IV, V oraz VI zwiedziły wystawy: „Z dziejów Katowic” oraz „Codzienność i odświętność u sąsiadów na pokojach i w kuchni" w Muzeum Historii Katowic przy ulicy Ks. J. Szafranka 9. FOTO

Wystawa „Z dziejów Katowic” ma układ chronologiczno-problemowy - obejmuje okres od średniowiecza po rok 1989. W dziewięciu salach zgromadzono setki eksponatów ilustrujących historię osad tworzących obecne miasto. Wystawa jest bardzo urozmaicona: pamiątki, dokumenty, makiety.

Wystawa prezentuje dwa modelowe mieszkania mieszczańskiego z przełomu XIX i XX w. pokazane w oryginalnym wnętrzu kamienicy z 1908r. Ekspozycja została podzielona na dwie części; "Codzienność i odświętność" to mieszkanie zamożnego mieszczaństwa z wyraźnym podziałem na część oficjalną - salon, buduar, gabinet pana domu, jadalnia - oraz „codzienną” - sypialnia, bawialnia.

Dzieci mogły zobaczyć zabawki swych rówieśników z przełomu XIX i XX wieku, salon właściciela mieszkania urządzony w stylu myśliwskim. Na wycieczce uczniowie dowiedzieli się co to jest serwantka, buduar, gobelin, makatka - dziwne słowa!!! Ciekawe, czy ty znasz te słowa?

Jeżeli jesteś zainteresowany tą wystawą, muzeum albo chcesz się dowiedzieć co oznaczają wyżej wymienione słowa, podajemy adres internetowy Muzeum Historii Katowic http://www.mhk.katowice.pl/
 Tekst: p. Barbara Kurzak-Kawka

Misja szkoły: Wszechstronny rozwój wrażliwych i dbajacych o zdrowie uczniów, którzy sprostają wyzwaniom dnia jutrzejszego.

BIP

Portal Nasze Załęże

zaleze nasze logo

Spacer po szkole


bottom

Powered by Joomla!. Valid XHTML and CSS.